Jakie wybrać kakao ceremonialne?

Home   0 Comentarze
Jakie wybrać kakao ceremonialne?

Surowe kakao to dar od matki ziemi, który ma prozdrowotne właściwości, ale nie tylko to czyni go wyjątkowym. Niektóre odmiany mogą bowiem pomóc nam połączyć się ze swoją intuicją i wprawić nas w błogostan. Smaczne o głębokich walorach smakowych oraz korzystne dla duszy, jak i organizmu – tym właśnie wyróżnia się kakao ceremonialne. Jakie wybrać i jak je przygotowywać, aby wydobyć cały drogocenny potencjał z jego ziaren? Zostań, aby się dowiedzieć!

Kakao – krótka lekcja historii

Wielu osobom kakao kojarzy się z cywilizacją Majów, aczkolwiek czy słusznie? Według legend byli oni połączeni niesamowitą więzią z Boginią Kakao. Roślinę tę nazywano wówczas czarnym złotem i wykorzystywano zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i duchowej. W pierwszym przypadku Majowie używali jej jako waluty do spłacania obciążeń finansowych, w drugim natomiast do spożywania w celach można by rzec wręcz magicznych – mowa tutaj o rozmaitych ceremoniach i obrzędach religijnych. Czy są to jednak nietrafne doniesienia, czy też może fakty? Archeolodzy badający tamtejsze rejony znaleźli dowód, którym jest niewielka pozostałość kakao w glinianym naczyniu, znalezionym w Rio Azul (w północno-wschodniej części Gwatemali). Dowiedziono zatem, że picie kakao było kultywowane przez Majów już w latach 1000 p.n.e. Interesowali się oni właściwościami tej rośliny, nauczyli się ją prawidłowo obrabiać i stworzyli pierwowzór kakao „kakaw”.

Z dobroczynnych korzyści kakao ceremonialnego nie omieszkali skorzystać także Aztekowie, którzy silili się, aby rozprzestrzenić ten napój do Europy – niestety był to nieudany traf. Chcieli oni dokonać wymiany z Krzysztofem Kolumbem w zamian za dobra z jego statku. Zaoferowali mu swoje skarby oraz ziarna kakaowca. Podróżnik spróbował sporządzonego przez nich trunku, jednak nie był w stanie zrozumieć, czemu Aztekowie tak zachwycają się jego smakiem. Ostatecznie zdecydował się na zabranie do Hiszpanii kilku ziaren, o których bardzo szybko zapomniano.

Jak kakao przywędrowało z Ameryki Południowej do Europy?

Jak z Ameryki Południowej i Środkowej kakao dotarło do aż do Europy i jest cenione tu aż po dziś dzień? Otóż to dość ciekawa historia, ponieważ możemy raczyć się jego smakiem tak naprawdę przez pomyłkę – tak, przez pomyłkę. Prawie 20 lat później po odwiedzinach Krzysztofa Kolumba, Hernán Cortés wyruszył na wyprawę do stolicy Azteków, jednakże władca tamtejszego ludu wziął go mylnie za króla Quetzalcoatl znanego w ich mitologii z legend jako współtwórcę świata oraz Słońce Wiatru. Z tego powodu gościowi władcy zostało przekazane wszystko, czego sobie zażyczył, oczywiście wraz z ziarnami kakao.

Cortés w przeciwieństwie do Kolumba zauroczył się w głębi smaku tego napoju, a gdy wrócił do Hiszpanii, zachwalał moc drzemiącą w nim. Dzięki temu, że Hernán zaszczepił w zbiorowej świadomości swoją opinię na temat kakao, kiedy kolejne 20 lat później delegacja Majów odwiedziła dwór hiszpańskiego księcia Filipa razem z ziarnami kakaowca, ci chętnie ich spróbowali. Następnych 40 lat później trunek ten był powszechnie znany w niemalże wszystkich zakamarkach Europy. Na przestrzeni setek lat zaczęto eksperymentować zarówno z recepturą napoju, jak i samą uprawą rośliny. Wskutek tego powstało coś, co dziś znamy pod nazwą kakao i czekolada – mleczna czy gorzka.

Kakao ceremonialne Ecuador manabi 250g 100 pasta kakao

Co odróżnia zwykłe kakao od kakao ceremonialnego?

Zarówno kakao w proszku dostępne w wielu sklepach spożywczych, jak i to ceremonialne pozyskiwane jest z ziaren kakaowca, niemniej różnią się one wieloma kwestiami. O jakich cechach mowa?

1. Jakość i źródło surowca

To zdecydowanie podstawowa różnica. Ceremonialne i pradawne odmiany kakaowca są pozyskiwane z natywnych rodzajów, czyli takich, które nie zostały zmienione przez człowieka. Są to m.in.:

- Trinitario,

- Forastero,

- Almendra Blanca.

Warto też podkreślić, że kakao ceremonialne pochodzi z poszczególnych regionów geograficznych. Ponadto w tym przypadku rośliny uprawiane są w sposób etyczny, z poszanowaniem dla pracujących przy nich ludzi oraz matki ziemi. To zwykłe natomiast powstaje z ziaren gatunków nieokreślonego pochodzenia, a same ziarna bywają wątpliwej jakości.

2. Sposób produkcji

Jak powstaje ceremonialne kakao? Otóż wytwarza się je na skutek przetarcia ziaren. Nie stosuje się tu procesów odtłuszczania, odtwarzania miazgi kakaowej i przetwarzania na gorąco. To przekłada się na skład – w odmianach ceremonialnych zawartych jest więcej tłuszczu, ale i także substancji czynnych. W dodatku cechują się one wyższą zawartością m.in. teobrominy, która może działać stymulująco na ośrodkowy układu nerwowy i układ sercowo-naczyniowy, poprawiać funkcje kognitywne czy powodować szybkie obniżenie ciśnienia krwi z powodu rozszerzenia naczyń krwionośnych – lecz o tym wspomnimy jeszcze później.

3. Smak

Prawdziwe kakao znacznie różni się doznaniami smakowymi od tego przetworzonego. Przygotowuje się je bowiem bez dodatku cukru, mleka krowiego ani innych aromatów, które mogłyby zaburzyć doświadczenie picia. Mimo tego, jego smak opisywany jest jako złożony i wielopoziomowy z niesamowitą głębią.

Kakao ceremonialne – właściwości

Prozdrowotne właściwości kakao są cenione przez wielu smakoszy na całym świecie. Korzystne działanie na zdrowie tego napoju zawdzięczamy hojnej dawce związków aktywnych, minerałów i witamin, które zawarte są w ziarnach. Liczy się również sposób wytwarzania, który w żaden sposób nie wpływa na uszkodzenie tychże substancji. Ponadto dzięki procesowi fermentacji ziaren ich biodostępność dla ludzkiego organizmu jest lepsza.

Odżywcze składniki kakao ceremonialnego i ich wpływ na ciało

- Nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe (masło kakaowe) – 54%;

- Węglowodany (z czego większość stanowi błonnik) – 31 %;

- Białko roślinne – 11%;

- Polifenole – 3%;

- Magnez – aktywuje kilkaset enzymów w przemianach wewnątrzkomórkowych, uczestniczy w syntezie białka, przewodzeniu impulsów nerwowych oraz skurczu mięśni.

- Wapń – wzmacnia układ kostno-stawowy, dzięki czemu zapobiega złamaniom i zmianom kostnym na podłożu hormonalnym. Dodatkowo jest on aktywatorem wielu enzymów, które biorą udział w procesie krzepnięcia krwi.

- Miedź – wspomaga transport żelaza w ciele, reguluje metabolizm glukozy, jest katalizatorem wielu reakcji w organizmie.

- Żelazo – dostarcza tlen do narządów oraz mięśni człowieka, wspiera układ odpornościowy oraz jest kofaktorem enzymów syntetyzujących neuroprzekaźniki w mózgu.

Działanie wybranych związków aktywnych zawartych w kakao ceremonialnym

1. Serotonina

Nazywana jest potocznie hormonem szczęścia. Choć same ziarna nie zawierają serotoniny, to wspomagają jej produkcję w organizmie. Po wypiciu kakao można zatem odczuć głęboki relaks, błogość i zadowolenie. Ponadto napój ten redukuje podatność na stres, i skutecznie poprawia nastrój.

2. Fenyloetyloamina

Stymuluje układ nerwowy do syntezy endorfin, które również jak serotonina, są zwane hormonami szczęścia. Związek ten powoduje także zwiększenie wydzielania dopaminy odpowiedzialnej za doświadczanie przyjemności, euforii oraz pobudzenia seksualnego. Równocześnie wytwarza się norepinefryna, która wpływa pozytywnie na skupienie, bardziej efektywną pracę mózgu, a zarazem stymuluje pamięć i pobudza metabolizm.

3. Flawanole

Według naukowców ta grupa substancji przyczynia się do działania antyoksydacyjnego i kardioprotekcyjnego. Przegląd opublikowany w „Journal of Cardiovascular Pharmacology” sugeruje, że pomagają one w zapobieganiu chorobom poznawczym. W dodatku flawanole z kakao mogą redukować zachorowalność na chroniczne choroby autoimmunologiczne, sercowo-naczyniowe oraz cywilizacyjne, takie jak m.in. otyłość czy nadciśnienie.

4. Teobromina

Wspomnieliśmy o niej wyżej. Niemniej oprócz opisanych wcześniej właściwości, zwiększa ona natlenienie organizmu oraz usprawnia transport składników odżywczych do każdej komórki ciała. Teobromina pobudza w naturalny, fizjologiczny sposób, jednocześnie zapewniając uczucie odprężenia.

5. Anandamid

Składnik ten kojarzy się dużej grupie osób głównie z konopiami, np. CBD, jednakże obecny jest też w składzie prawdziwego kakao. Należy on do grupy kannabinoidów, co oznacza, że stymuluje układ endokannabinoidowy. Układ ten odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Odpowiada on między innymi za regulację aktywności neurohormonalnej i neuroimmunologicznej, aktywność motoryczną, odczucie głodu i sytości, a poza tym kontroluje metabolizm lipidów i węglowodanów, oddziałuje na pracę narządów i gruczołów systemu pokarmowego.

Ceremonia kakao – duchowe doświadczenie

Ceremonie kakao odbywają się nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i również emocjonalnych. Według doniesień smakoszy tego napoju, jego spożywanie potrafi wydobyć rozmaite emocje – od tych negatywnych, aż po te pozytywne. U niektórych osób w skrajnych przypadkach obserwuje się nawet akty płaczu. Magiczna moc ziaren kakao może scalić naszą duszę z ciałem, gwarantując niesamowite doznania o leczniczo-uzdrawiającym charakterze. To, o czym należy pamiętać podczas ceremonii, to aby podchodzić do nich świadomie, a proces ten warto nasycić akceptacją do siebie, miłością, wyrozumiałością oraz pełnym zrozumieniem do swoich emocji. Wydarzenia z udziałem ceremonialnego kakao mogą przebiegać różnie, w zależności od Twoich preferencji. Możesz zaprosić do nich bliskie Ci osoby bądź kontemplować samotnie ciesząc się chwilą.

Częstotliwość picia tego trunku też zależy od Ciebie – możesz je konsumować codziennie lub raz na jakiś czas w ramach oczyszczenia swojego ciała z negatywnych emocji i doświadczeń zgromadzonych w przeciągu dni, tygodni czy miesięcy. Niektórzy smakosze preferują ceremonie kakao w grupie organizowanej. Wówczas uczestnicy oprócz picia napoju, dzielą się swoimi przemyśleniami, medytują, otulają się dźwiękami mis tybetańskich oraz śpiewają mantry. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą stworzyć nowe relacje bądź uzewnętrznić się przed obcymi osobami – a bywa, że otwarcie swojego serca jest łatwiejsze w gronie nieznanych niżeli bliskich.

Kakao ceremonialne – jak je prawidłowo przygotować? Kilka wskazówek!

Najpierw warto wspomnieć o dawcę – zaleca się, aby zaczynać od małych porcji (15-20 g). Warto wówczas obserwować reakcję organizmu oraz zwracać uwagę, jakie odczucia wywołuje u nas kakao. Dawki ceremonialne (35-50g) wskazane są dla osób, które regularnie spożywają ten trunek i mają już doświadczenie z nim. Ponadto sporządzając kakao, należy zawsze sięgać po mleko roślinne – może to być owsiane, migdałowe, kokosowe czy ryżowe. Te odzwierzęce (np. mleko krowie) dezaktywują bowiem związki zawarte w kakao – a to przecież bogactwo substancji aktywnych jest kluczowe w jego działaniu. Niżej podajemy przykładowy sposób przygotowania kakao ceremonialnego.

1. Wlej napój roślinny do rondelka, wsyp do niego słodzidło (np. naturalny miód) – podgrzewaj aż do wrzenia.

2. Posiekaj pastę kakaową, a następnie wrzuć ją do kielicha blendera.

3. Zalej wrzącym mlekiem roślinnym, odczekaj minutę i blenduj przez około 30-60 sekund.

Co do przypraw – bez obaw można dodawać te swoje ulubione. Z tym trunkiem świetnie komponują się wszelkie przyprawy korzenne, takie jak kardamon, goździki czy cynamon. Równie dobrze sprawdzi się pieprz cayenne lub laska wanilii, która podkręci smak kakao i sprawi, że będzie ono słodsze.

Przeciwwskazania do ceremonii kakao

1. Niestety nie każdy może skorzystać z dobrodziejstw kakao ceremonialnego ze względu na swój stan zdrowia czy przyjmowane leki. Jakie przeciwwskazania uniemożliwiają kultywowanie ceremonii?

2. Choroby sercowo-naczyniowe – zawarta w kakao teobromina pobudza akcję serca i poszerza naczynia krwionośne.

3. Przyjmowanie antydepresantów – pasta kakao ceremonialnego bogata jest w tryptofan i inhibitory MAO, które mogą działać synergistycznie z antydepresantami. To zjawisko z kolei jest niebezpieczne dla zdrowia. Warto jednak skonsultować ten aspekt z lekarzem, ponieważ w takich sytuacjach niekiedy dozwolone jest spożywanie kakao ceremonialnego w niskich dawkach (np. 5-10 g).

4. Przyjmowanie medykamentów na nadciśnienie – napój ten wspomaga obniżanie ciśnienia krwi, przez co mógłby wejść w interakcję z lekami.

Pamiętaj, że choć kakao ceremonialne dla większości osób jest bezpieczne, to warto wcześniej porozmawiać na ten temat ze specjalistą, szczególnie jeżeli nie możemy pochwalić się nienagannym zdrowiem.

Kakao ceremonialne – opinie krążące wśród jego użytkowników

Doniesienia ludzi są przeważnie pozytywne, jednakże należy pamiętać, że mogą się one różnić w zależności od osoby. Każdy z nas bowiem nosi inny bagaż doświadczeń, inaczej radzi sobie z emocjami, ma zupełnie inne mechanizmy obronne oraz odmienną osobowość, która czyni go wyjątkowym. U niektórych ten rytuał wywołuje uśmiech i pozwala mu na doznanie prawdziwego szczęścia, u innych natomiast przyczynia się do wypłynięcia łez, niekiedy przeplatanych z uczuciem żalu czy złości. To, co jednak jest niepodważalne to fakt, iż jakieś odczucia na pewno się pojawią, umożliwiając nam na jeszcze dokładniejsze poznanie swojej osoby.

Kakao ceremonialne – jakie wybrać?

Tylko kakao pozyskiwane z natywnych rodzajów kakaowca może nazwać się ceremonialnym – przede wszystkim takiego powinieneś szukać. Warto zwrócić też uwagę na hodowlę tej rośliny. Jeżeli jest ona przeprowadzana w sposób etyczny dla pracowników oraz niezagrażający naturze, to również mamy do czynienia z kakaem ceremonialnym. Jaki rodzaj natomiast wybrać? Cóż, jest to uwarunkowane indywidualnymi preferencjami. Każdy typ ma nieco odmienny smak. Niektóre wyróżniają się nutami waniliowymi czy tropikalnymi, inne zaś orzechowymi lub mleczno-czekoladowymi. Warto najpierw zapoznać się zatem z ofertą sklepu, w którym kupujemy kakao. Pamiętaj, że jeżeli wybrany wariant Ci nie zasmakuje, możesz zaopatrzyć się w inny – tutaj kwestią kluczową jest metoda prób i błędów. Zastanawiasz się, gdzie możesz kupić organiczne kakao ceremonialne, które spełnia wyżej opisane kryteria? Podpowiadamy – w Magic Trip! W naszym sklepie dostępna jest szeroka gama tychże produktów, dzięki czemu z pewnością wybierzesz ten odpowiedni. Jeśli natomiast nie wiesz, które kakao będzie właściwe dla Ciebie, to z chęcią pomożemy Ci w doborze! W naszym asortymencie znajdziesz także przedmioty, które umilą każdą taką ceremonię i wprowadzą Cię w klimatyczny, wręcz magiczny nastrój.

FAQ:

1. Czym jest kakao ceremonialne?

Jest to surowe kakao nieodtłuszczone, które poddawane jest wyłącznie delikatnej fermentacji. Używa się go do rozmaitych ceremonii, ale i nie tylko – picie takiego napoju może być bowiem miłym dodatkiem do codzienności i odskocznią od obowiązków.

2. Co wchodzi w skład kakao ceremonialnego?

W przeciwieństwie do powszechnie znanego proszku kakaowego, kakao ceremonialne to prawdziwe bogactwo składników aktywnych, takich jak m.in. fenyloetylamina, flawanole, anandamid, teobromina.

3. Jak działa kakao ceremonialne?

Tego typu kakao zawiera bardzo dużo związków czynnych, dzięki czemu korzystnie wpływa na wiele procesów odbywających się w organizmie. Nie należy zapominać też o aspekcie duchowym – według doniesień trunek ten pozwala na uwalnianie głęboko zakorzenionych emocji. Ponadto duża ilość masła kakaowego sprawia, że jest on kaloryczny i tym samym sycący.

Musisz się zalogować aby dodać komentarz

Korzystanie z naszego sklepu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności

Porównaj (0 produkty) Moja lista życzeń (0 produkty) Skontaktuj się z nami
Please login first
Please login first

Koszyk

Nie ma produktów w koszyku