Jak palić kadzidło żywiczne, sypkie i bez węgielka w domu?

Home   0 Comentarze
Jak palić kadzidło żywiczne, sypkie i bez węgielka w domu?

Kadzidła są istotnym elementem aromaterapii. Ich zapachy wykazują bowiem wiele korzystnych właściwości – mogą m.in. łagodzić dolegliwości bólowe, redukować stres oraz integrować ciało z umysłem, zapewniając doznania na poziomie duchowym. Te środki zapachowe dzielą się na kilka rodzajów i każdy z nich wyróżnia się innym sposobem użytkowania, jak i nieco odmiennym przeznaczeniem, Jak palić kadzidło w domu? Czy warto wprowadzić aromaterapię do swojej codzienności? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Kadzenie – praktyka z wieloletnią tradycją

Według badań kadzidła, których używamy dziś, pochodzą z terenów Azji, a konkretniej Indii i zostały one opracowane przez buddyjskich oraz hinduskich mnichów. Niemniej samo okadzanie zapisało się na kartach historii już przy samych początkach istnienia pierwszych ludzi. Można przypuszczać, że technika ta pojawiła się wraz z „oswojeniem” ognia. Palenie różnych gatunków drewna powodowało wydzielanie się rozmaitych zapachów. Z biegiem czasu ówczesne cywilizacje zaczęły odkrywać działanie sił natury oraz jej darów pod postacią ziół i roślin, wykorzystując je do wszelakich rytuałów oraz ceremonii o charakterze religijnym, jak i leczniczym. Dym generowany podczas spalania był wykorzystywany do walki z chorobami, relaksu oraz przywoływania bogów. Można by zatem rzec, że zjawisko to było pewnego rodzaju portalem między światem żywych a martwych.

Co ciekawe, starożytni Rzymianie stworzyli nawet określenie „per fumum”, co dosłownie oznacza „przez dym”. Wypowiadali je głównie wtedy, gdy wysyłali do bogów prośby o zdrowie, błogosławieństwo żniwne czy liczne potomstwo. Nazwa ta może być Ci znana, ponieważ to właśnie od tego słowa pochodzi termin „perfumy”.

Kiedy handel przeżył swój prawdziwy rozkwit, do Europy zawitała drogocenna żywica kadzidlana oraz inne wędzone wyroby. Trasa, którą musiały przejść, dostała miano tzw. szlaku kadzidlanego. Było to niezwykle dobrodziejstwo, szczególnie dla epoki średniowiecza, ponieważ wówczas warunki sanitarne pozostawiały wiele do życzenia. Za pomocą tych środków odkażano pomieszczenia. Ponadto twierdzono również, że dym chroni przed duchami śmiertelnych chorób, takich jak m.in. dżuma.

Palenie kadzideł – jak to wygląda obecnie?

Kadzidła aktualnie można spotkać w wielu gospodarstwach domowych, głównie przez wyszukane kompozycje zapachowe, które są intensywne i rozprzestrzeniają się praktycznie w całym pomieszczeniu. Ich przyjemna woń ma jednak o wiele szersze spektrum zastosowania. Mają one bowiem korzystny wpływ na ludzkie zdrowie, zarówno psychiczne, jak i poniekąd fizyczne. Odpowiednio dobrane nuty mogą oddziaływać na minimalizacje stresu i wprowadzić organizm w głęboki stan odprężenia. Z tego powodu wyroby te są chętnie stosowane podczas praktyk związanych z relaksacją, np. medytacji czy jogi. Oprócz tego istotna jest tutaj kwestia duchowa – nierzadko odpala się kadzidła w trakcie afirmowania, manifestowania, journalingu lub rytuałów ezoterycznych.

Produkty te są jednym z elementów medycyny naturalnej, a mianowicie aromaterapii, która według wielu znawców ma działanie silnie terapeutyczne. Choć nie oddziałuje ona bezpośrednio na zdrowie fizyczne, to dzięki temu, że poprawia samopoczucie i kondycję psychiczną, może wpłynąć także na ten aspekt. Warto pamiętać, że umysł i ciało są ze sobą połączone i jakakolwiek nieprawidłowość powiązana ze sferą psychiczną bardzo szybko manifestuje się na ludzkim ciele. Przykładem jest chroniczny stres – udowodniono, że wyniszcza on organizm od środka, tak samo, jak złość czy frustracja. Te uczucia są naturalną i niezbędną reakcją organizmu, aczkolwiek w nadmiarze mogą być szkodliwe – i dlatego też należy wiedzieć, jak sobie z nimi radzić i skutecznie łagodzić ich symptomy.

Naturalne kadzidełka zapachowe i ich rodzaje

Aby dowiedzieć się, w jak palić kadzidła, warto najpierw zapoznać się z ich rodzajami. Wynika to z ich specyfiki – każdy z nich pali się w nieco inny sposób, dlatego też potrzebne są inne narzędzia ułatwiające całą tę procedurę.

 • Kadzidła patyczki – są najpowszechniejsze ze wszystkich ze względu na swoją niską cenę oraz mnogość zapachów. Przeważnie dostępne są różnorodne warianty – od uspokajających, aż do tych dodających zastrzyku energii do działania.
 • Kadzidełka stożkowe – jak sama nazwa wskazuje, przybierają formę stożków. Są one zazwyczaj używane przy medytacji czy relaksacji, ponieważ oprócz wrażeń zapachowych, mogą zapewniać także doznania wizualne (ale o tym później).
 • Kadzidełka cięte (np. palo santo, biała szałwia) – są to kawałki suchej rośliny (liści, pnączy, łodygi), które przewiązane zostały sznurkiem. Ich głównym przeznaczeniem jest oczyszczanie przestrzeni przed lub po odbyciu rytuału religijnego bądź duchowego.
 • Kadzidła sypkie i żywiczne – zawierają w swoim składzie naturalne substancje zapachowe, takie jak m.in. rośliny, żywica oraz drewno. Suszone komponenty roślin w trakcie spalania generują pachnący dym, natomiast żywica pod wpływem temperatury zaczyna się topić, uwalniając przyjemny zapach olejków eterycznych.

 

Jak palić kadzidło w domu

Jak palić kadzidełko zapachowe?

Palenie kadzideł nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać – w zasadzie jedyne, czego potrzebujesz to źródło ognia oraz odpowiednia podstawka. Niemniej niektóre z wyrobów wymagają innych podkładek, aby wyłonić swój potencjał.

Jak palić kadzidła patyczki?

Środki zapachowe w formie patyczków są uważane za jedne z łatwiejszych w obsłudze. Wystarczy, że pojedynczą sztukę (bądź więcej) podpalisz z użyciem zapalniczki lub zapałek, a następnie zgasisz powstały ogień. Ten rodzaj kadzidła spala się w ciągu kilkunastu minut do nawet godziny. Wiele osób jednak zastanawia się, gdzie umieścić patyczek – otwór musi być dopasowany do jego średnicy, aby nie wypadał i nie brudził mebli. Tutaj z pomocą przychodzą podstawki pod kadzidełka, które dzięki swojej budowie minimalizują ryzyko zabrudzeń i zwiększają bezpieczeństwo. Produkty te dostępne są we wszelakich wariantach, zarówno pod względem budowy, jak i ornamentów, kolorów oraz liczby wdrążeń. Z tego względu bez problemu dopasujesz podkładkę do swoich oczekiwań oraz preferencji. Co ciekawe, niektóre z nich mają dodatkową, większą dziurkę, dzięki której możesz również palić kadzidełka stożkowe.

Chcielibyśmy wspomnieć o sekwencji tych wyrobów. Poszczególne podstawki posiadają kilka wyżłobień, aby umieścić w nich wiele sztuk naraz. Jest to oczywiście celowy zabieg, który dla niektórych przybiera głębszą symbolikę. Dla przykładu – trzy palone obok siebie symbolizują trzy klejnoty buddyzmu: Buddę (czcigodnego nauczyciela), Dharmę (poczucie obowiązku) i Sanghę (wspólnotę).

Jak zapalić kadzidełko stożkowe?

Palenie kadzidełek stożkowych dla niektórych bywa bardziej skomplikowane. Tak jak wspomnieliśmy, można korzystać z nich poprzez specjalną podstawkę. Jednakże środki te dostępne są niekiedy pod postacią tzw. backflow i wówczas konieczne jest posiadania kominka dedykowanego pod kadzidła stożkowe. Ta metoda gwarantuje doznania wizualnie, ponieważ po rozżarzeniu wyrobu gęsty dym zaczyna opadać po powierzchni tego akcesorium, tworząc fontannę. Zjawisko to prezentuje się wyjątkowo spektakularnie i z tego powodu jest to ochoczo praktykowana technika. Produkt ten pali się zazwyczaj około 15-40 minut.

Aby uwolnić aromat i otrzymać efekt opadającego dymu, należy zbliżyć płomień do kadzidła – nie gaś go jednak od razu. Poczekaj chwilę, do momentu aż ogień zajmie ⅓ całego środka zapachowego i dopiero wtedy zgaś ogień. W ten sam sposób możesz palić tradycyjne warianty – jedyną różnicą jest fakt, iż dym, zamiast imitować strumień, będzie unosił się podobnie jak ten generowany przez pachnidła w formie patyczka.

Jak palić cięte kadzidła ziołowe?

Kadzidła naturalne skomponowane z komponentów roślin są stosunkowo łatwe i intuicyjne w użytku. Taki pęczek winno się trzymać w prawej ręce, a następnie przystawić go do źródła ognia i zaczekać aż się podpali. Źródłem tym może być na przykład ulubiona świeca zapalona w ramach konkretnej intencji. Jeżeli pojawi się płomień, należy go przygasić. Okadzając przestrzeń z negatywnej energii, warto wyposażyć się w misę, która będzie zbierać popiół – zaoszczędzisz sobie zbędnego i czasochłonnego sprzątania. Pojedyncza sztuka starcza przeważnie na kilka sesji, ponieważ jej głównym zastosowaniem jest oczyszczanie.

Jak palić kadzidła żywiczne i sypkie?

Do cieszenia się ich aromatem, powinieneś wyposażyć się w specjalną kadzielnicę i przede wszystkim węgielek. Aby go rozżarzyć, połóż surowiec na podstawce, a następnie podpal zapałką lub zapalniczką. Po chwili zaczną pojawiać się iskry i po ok. dwóch minutach będzie on gotowy do użytku.

Jak palić kadzidło bez węgielka? Czy jest to możliwe? Odpowiadamy – jak najbardziej! Pierwszym z rekomendowanych sposobów jest włożenie do miski lub kadzielnicy małej świeczki – zaleca się, aby był to tealight, gdyż jej płomień jest optymalny i nie stwarza zagrożenia. Później należy zwinąć folię aluminiową kilkukrotnie i zrobić z niej płaski daszek, tak aby środek zapachowy mógł stabilnie się na nim utrzymać. Folie te winno się położyć na podstawce. Daszek można regulować, w zależności od tego, czy chcesz, by kadzidło żarzyło się mocniej, czy też delikatniej. Według japońskiej sztuki palenia kadzidła powinno one opalać się powoli, niemniej wszystko zależy od Twoich preferencji – możesz na spokojnie eksperymentować. Pamiętaj, aby co jakiś czas obserwować tę konstrukcję.

Jak palić kadzidło żywiczne i sypkie bez konieczności wchodzenia w rolę majsterkowicza? Wystarczy, że zakupisz specjalny zestaw, zawierający w sobie zarówno te środki zapachowe, jak i węgielek. Jest to zdecydowanie o wiele prostsza metoda, dzięki której palenie kadzidełka staje się przyjemniejsze, a zarazem bezpieczniejsze. Taki kompleksowy pakiet znajdziesz na stronie Magic Trip. Dostępny jest on w różnych wariatach, co umożliwia wybór swojego ulubionego aromatu. Ponadto w opakowaniu obecna jest profesjonalna podstawka, dlatego też nie potrzebujesz do tego wspomnianej kadzielnicy.

Woń kadzidła – jak dobrać aromat do swoich potrzeb?

Zapach kadzideł jest bardzo istotny, choć dla niektórych pełni on jedynie funkcję umilającą czas. Jednakże jeżeli wgłębimy się w ten temat, możemy dowiedzieć się o innych, bardziej złożonych właściwościach aromatów. Usiądź wygodnie, a my przybliżymy Ci, jak to wygląda w praktyce.

 • Zapachy kwiatowe (np. konwalia, róża) – płatki kwiatów i ich woń wykorzystywane są od wielu lat w medycynie alternatywnej. Ich aromat jest w stanie wzmocnić nerwy, uspokoić i zagwarantować dobre samopoczucie. Ponadto zapach niektórych z tych roślin może być pomocny w walce z depresją oraz stanami lękowymi. Mówi się, że różane olejki eteryczne zawarte w kadzidłach zwalniają pracę serca, dając uczucie głębokiego odprężenia.
 • Zapachy drzewne (np. drzewo herbaciane) – wrażenia węchowe, które zapewniają, z pewnością u większości osób wywoła pozytywne uczucia. Mają one w sobie coś pierwotnego, a jednocześnie mistycznego. Są to świetne wonie do rytuałów, ceremonii oraz głębokiej medytacji.
 • Zapachy orientalne (np. drewno sandałowe, wanilia, piżmo, paczula) – aromaty te są dość podobne do tych drzewnych i równie świetnie wprowadzają użytkownika w magiczny klimat. W aromaterapii stosuje się je do tworzenia aury relaksu i odpoczynku. Co więcej, fenomenalnie nadają się do poprawy zdolności skupienia. Wynika to z ich ciężkości, która uspokaja układ nerwowy i wzmacnia jego odporność na bodźce.
 • Gorzko-słodkie zapachy cytrusowe (np. pomarańcza, cytryna, limonka) – są to wonie, które mają najszczersze grono miłośników. Według doniesień aromaty te kojarzą się większości z pozytywnymi emocjami oraz zdarzeniami, dlatego też są tak chętnie wybierane. Wykazują one właściwości lecznicze. Mogą m.in. wychwytywać wolne rodniki, działając antyzapalnie, oczyszczać ciało z toksyn oraz poprawiać pamięć i koncentrację.

Zapachy te można bez obaw ze sobą mieszać. Niektóre kadzidła skomponowane są z połączeń tych aromatów, co uwydatnia ich wpływ na organizm, zapewniając lepsze doznania węchowe.

Czy palenie kadzideł jest bezpieczne?

Wiele słyszy się o dobroczynnym działaniu kadzideł, niemniej czy są one zagrożeniem dla zdrowia? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wątpliwej jakości produkty mogą być niekorzystne dla człowieka. Powodem jest ich skład, który wówczas nierzadko oprócz substancji zapachowych, zawiera szkodliwe składniki. Mowa tutaj o benzenie oraz wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, które znajdują się w rakotwórczym smogu. Ponadto tego typu kadzidła są bogate również w rakotwórcze ftalany, czyli toksyczne związki chemiczne. Z tego względu ważne jest, aby zaopatrywać się tylko i wyłącznie w naturalne środki zapachowe ze sprawdzonego źródła, które pozbawione są wyżej wymienionych substancji. Jeśli zastanawiasz się, gdzie możesz zakupić takie kadzidła, to już podpowiadamy! Jedną z takich stron jest Magic Trip – dostępne są tam kadzidła, które zostały skomponowane zgodnie z matką ziemią. Produkty te są w pełni wegańskie, a w ich składzie nie ma żadnych sztucznych składników.

Warto pamiętać, aby zachować wszelkie środki ostrożności podczas samej czynności palenia pachnideł. Należy zadbać o to, by użytkować je na specjalnej podstawce daleko od łatwopalnych przedmiotów, takich jak zasłony czy książki. Nie powinno się też zostawiać rozżarzonego kadzidła bez opieki.

Jak palić kadzidło w domu? – omówmy przeciwwskazania

Mimo że kadzidła są wyrobami naturalnymi o wręcz mistycznych właściwościach, to istnieją pewne przesłanki, które ograniczają możliwość ich palenia bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Szczególną ostrożność powinny zachować:

 • osoby cierpiące na problemy z oddychaniem (np. astma, zapalenie płuc);
 • ludzie w podeszłym wieku,
 • dzieci poniżej trzeciego roku życia,
 • osoby borykające się z zaostrzonymi zaburzeniami lękowymi (obecność dymu u niektórych zaostrza lęk i może wywołać nawet klaustrofobię);
 • kobiety w ciąży.

Jeżeli zaliczasz się do grupy tych osób, a chciałbyś skorzystać z aromaterapii, to bez obaw – dostępnych jest wiele zamienników kadzidełek. Mowa tutaj o olejkach eterycznych, biżuterii zapachowej czy świecach zapachowych.

FAQ:

 • Jakie zastosowania mają kadzidełka?

Kadzidła są nieodłącznym elementem aromaterapii i wiele osób korzysta z nich ze względu na pozytywny wpływ zapachów na zdrowie, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Niemniej niektórzy użytkują te wyroby w celach duchowych i religijnych. Inni natomiast cenią ich wyszukaną i intensywną woń, która relaksuje i tworzy niesamowity klimat.

 • Jak palić kadzidło sypkie z żywicy?

Aby móc je szybko i skutecznie zapalić, warto zaopatrzyć się w specjalny węgielek bądź kompleksowy zestaw, który zawiera zarówno ten surowiec, jak i podstawkę ułatwiającą użytkowanie.

 • Jakie korzyści płyną z palenia kadzidełek?

Procedura palenia środków zapachowych to świetny sposób na relaksację oraz ukojenie układu nerwowego. Co więcej, fenomenalnie sprawdza się ona podczas okresu wzmożonego wysiłku umysłowego, kiedy musimy być skupieni oraz skoncentrowani, ponieważ zapachy poprawiają zdolność do tych dwóch procesów myślowych.

Musisz się zalogować aby dodać komentarz

Korzystanie z naszego sklepu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności

Porównaj (0 produkty) Moja lista życzeń (0 produkty) Skontaktuj się z nami
Please login first
Please login first

Koszyk

Nie ma produktów w koszyku