Jakie olejki eteryczne na sen i wyciszenie?
Zdrowy sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania, lecz niestety obecnie wiele osób zmaga się z zaburzeniami higieny snu. Problem ten może wynikać zarówno z innych schorzeń, jak i stanowić odrębną jednostkę chorobową. Niezależnie jednak od powodu, nie należy tego bagatelizować i warto wspierać się naturalnymi sposobami. Jednym z nich jest aromaterapia z użyciem olejków eterycznych. A o jakich konkretnie mowa? Dziś poruszymy ten temat.
Spokojny sen – dlaczego jest tak ważny?
Odpoczynek jest fundamentalną częścią życia każdego organizmu żywego – dotyczy on wszystkich ssaków, ryb, owadów czy też nawet i roślin (choć u nich występuje on jako okres wegetacyjny). U człowieka formą wypoczynku jest sen, a jego higiena jest niezwykle istotna. I chodzi tutaj nie tylko o jego długość, ale i również wydajność i jakość. Zachowanie tych wszystkich aspektów na prawidłowym poziomie daje gwarancję, że nasze ciało będzie miało szansę się zregenerować. Regeneracja organizmu to podstawa, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to jesteśmy narażeni na stres, a z każdej strony bombardują nas rozmaite bodźce.
Spokojny sen przekłada się na wiele aspektów ludzkiego zdrowia. Po pierwsze zdecydowanie wpływa na nasze samopoczucie i gotowość do działania. To dzięki niemu mamy energię do wykonywania swoich codziennych obowiązków. Nie tylko same podstawowe obowiązki są tu kluczowe – właściwa higiena snu bowiem umożliwia nam spełnianie się i rozwijanie w różnych sferach naszego życia, czy to zawodowej, towarzyskiej, czy rodzinnej. Ma ona też znaczenie dla odporności i przede wszystkim wydolności naszego ciała i mózgu, co z kolei pozwala nam pozostać aktywnymi, zarówno fizycznie, jak i umysłowo.
Inną sprawą, choć może nieco mniej ważną dla niektórych osób, jest wygląd. Otóż to, jak dobrze sypiamy, rzutuje na naszą aparycję. Cienie pod oczami, ziemista cera pozbawiona blasku czy spuchnięta twarz to objawy, które mogą się pojawić, a szczególnie gdy regularnie zaniedbujemy swój sen.
Aromaterapia – jak wpływa na sen?
Aromaterapia znana jest ludzkości od pokoleń, a jej historia sięga już czasów starożytnych – i na całe szczęście pozostała ona z nami aż do dziś. A dlaczego na szczęście? Gdyż zapachy mają wiele dobroczynnych właściwości, które według doświadczeń ludzi praktykujących pozytywnie działają na ciało, umysł oraz duszę. My oczywiście skupimy się na tym, jak aromaterapia (z zastosowaniem olejków) wpływa na sen i wyciszenie, czyli w zasadzie na układ nerwowy. To bowiem głównie ten system jest odpowiedzialny za regulację nocnego wypoczynku. Otóż kuracja zapachem może pomóc zredukować problemy ze snem i często stosuje się ją na wspomaganie leczenia bezsenności. To zasługa tego, że stymuluje układ nerwowy, dobroczynnie oddziałuje na receptory nerwowe, działa uspokajająco i poprawia nastrój.
Niemniej jednak terapia zapachami może też działać pobudzająco bądź mieć zupełnie inne właściwości, dlatego tak ważnym krokiem jest dobranie właściwej kompozycji zapachowej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaki olejek na sen sprawdzi się najlepiej, to koniecznie przewiń niżej! Omówimy kilka propozycji, które znane są z relaksujących właściwości.
Olejek lawendowy
Olejek ten jest świetnym wyborem, ponieważ ma właściwości uspokajające i przeciwdepresyjne, a ponadto zmniejsza wszelkie napięcia nerwowe. Jest szczególnie zalecany na poprawienie jakości snu u osób, które cierpią na bezsenność ze względu na różne dolegliwości bólowe. Olejek lawendowy bowiem działa przeciwbólowo przy reumatyzmie, zapaleniu ucha czy migrenie.
Olejek lawendowy na sen – jak stosować?
Olejek lawendowy możesz stosować na różne sposoby. Dobrym pomysłem jest masaż z jego użyciem, gdyż nie tylko sam zapach ukoi Twój układ nerwowy, ale i również dotyk i czułość, jaką sobie wówczas wręczysz. Aby wykonać taki masaż, wystarczy, że rozcieńczysz produkt z wybranym olejem bazowym, np. ze słodkich migdałów czy arganowym. Jeżeli natomiast nie masz czasu na tę metodę, możesz zaopatrzyć się np. w kominek zapachowy. Z jego pomocą rozprowadzisz woń lawendy po całym pomieszczeniu. Czynność tę możesz bez obaw powtarzać codziennie przed snem bądź wtedy, gdy czujesz, że Twoje ciało potrzebuje głębokiego odprężenia i wyciszenia.
Olejek z drzewa herbacianego
Ten olejek eteryczny pomaga uśmierzyć ból, a także działa rozkurczająco na mięśnie. Dzięki temu skutecznie łagodzi wiele dolegliwości, które współistnieją z bezsennością. Oprócz tych właściwości wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, które zachodzi poprzez destabilizację i zniszczenie błony komórkowej drobnoustrojów. To z pewnością przydatna funkcja dla osób, które zmagają się z różnymi alergiami powodującymi u nich problem z zaśnięciem.
Olejek z drzewa sandałowego
Właściwości tego olejku eterycznego są nieocenione i chodzi nie tylko o wydajny sen. Co prawda, ma on uspokajający wpływ na organizm i od wieków jest stosowany podczas medytacji, lecz poza tym wykazuje aktywność przeciwzapalną. Ponadto związki znajdujące się w nim mogą odpowiadać za śmierć komórek rakowych, co ma ogromne znaczenie dla poszukujących alternatywnych metod w walce z nowotworami.
Olejek Ylang-Ylang
Ten wariant efektywnie ułatwia zasypianie, a to wszystko zasługa jego zdolności do obniżania poziomu kortyzolu, znanego jako hormon stresu. Za wysoki poziom tego związku w organizmie jest bardzo często powodem niskiej jakości wypoczynku. Wynika to z faktu, iż poniekąd odpowiada on za utrzymanie prawidłowego rytmu dobowego. Osoby zmagające się z tym problemem nie są w stanie doświadczyć wydajnego snu, gdyż się z niego wybudzają, czasem nawet kilkukrotnie w ciągu nocy. Olejek ten dzięki tej właściwości może wpłynąć nie tylko na sam sen, ale i poprawę samopoczucia.
Olejek cedrowy
Olejek cedrowy pozyskiwany jest z drzewa cedrowego z rodziny sosnowatych. To, co go wyróżnia, to jego wyjątkowa, iglasta woń, która pobudza nie tylko zmysły, ale i wyobraźnię. Może być on używany w stanach wzmożonego stresu fizjologicznego. Olejek ten wspiera syntezę serotoniny, która nazywana jest potocznie hormonem szczęścia. Dzięki temu nie tylko poprawia jakość snu, ale dba o dobre samopoczucie. Ponadto odstrasza owady, których uciążliwa obecność również utrudnia zasypianie.
Inne naturalne olejki eteryczne, które mogą pomóc poprawić sen
Wyżej wymienione olejki przez swoje działanie m.in. relaksujące i odprężające mogą zapewnić lepszy sen, jednak czasem problem niekoniecznie ma takie podłoże. Zdarza się bowiem, że niektóre osoby cierpią na bezsenność przez choroby dotykające układ oddechowy. Szczególnie uporczywy jest przewlekły katar, który utrudnia zasypianie i niekiedy też z niego szybko wybudza. W takiej sytuacji, aby podnieść jakość snu, lepiej sięgnąć po olejki, które udrożniają nos i zatoki, a także mogą pomóc w złagodzeniu kaszlu. Jakie z nich mają takie właściwości?
- Olejek z mięty pieprzowej – ma intensywny, świeży zapach. Poza dobroczynnym wpływem na drogi oddechowe wspomaga złagodzić ból głowy, mięśni i stawów, który zwykle towarzyszy infekcjom.
- Olejek eukaliptusowy – znany ze swoich właściwości antyseptycznych, przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych.
- Olejek geraniowy – pozyskiwany z pelargonii. Obecnie stosuje się go do minimalizowania symptomów zapalenia gardła i zatok, ale i również zespołu napięcia przedmiesiączkowego czy menopauzy. Jest to więc niezbędnik każdej kobiety, która ma problem ze snem przez tego typu dolegliwości.
Oczywiście to tylko przykłady, ponieważ olejków eterycznych o podobnej charakterystyce jest o wiele więcej! Zazwyczaj są one dostępne mieszankach, co znacznie ułatwia wybór – zwłaszcza że są one odpowiednio oznaczone, zatem nie musisz być doświadczonym znawcą ich działania.
Warto tutaj jednak zaznaczyć, że takie olejki w większości mają właściwości pobudzające, dlatego też nie powinno się stosować ich tuż przed snem. Choć są one niezwykle skuteczne na dolegliwości ze strony układu oddechowego, to lepiej korzystać z ich dobrodziejstw kilka godzin przed położeniem się spać – prawdopodobieństwo, że objawy wrócą do tej pory, jest znikome.
Czy każdy może stosować olejki eteryczne?
Aromaterapia z olejkami eterycznymi jest uważana za w pełni bezpieczną, bo przecież to w zasadzie działanie tylko i wyłącznie naturalnych składników. Jednakże istnieją pewne przeciwwskazania do regularnego korzystania z tej kuracji, a raczej pewnych grup olejków.
- Osoby, które często cierpią na podrażnienia skóry i alergie, powinny uważać na zapach cynamonu, werbeny, trawy cytrynowej, goździków, tymianku i olejki na bazie cytrusów.
- Zbyt mocny zapach anyżu, rozmarynu, tymianku, cedru czy kamfory może zaostrzyć objawy epilepsji.
- Olejek z eukaliptusa w dużym stężeniu może prowadzić do wystąpienia duszności i ataku astmy.
- Olejek majerankowy, z werbeny, mięty pieprzowej, rozmarynu, gałki muszkatołowej, szałwii i imbiru nie jest zalecany kobietom w ciąży oraz tym karmiącym piersią.
Chcąc korzystać z wymienionych olejków eterycznych w tych wyszczególnionych przypadkach, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje, jakie rozwiązanie będzie najlepsze i przede wszystkim najbezpieczniejsze.
Jaki olejek na sen wybrać – mieszankę, czy może pojedynczy?
Mieszanka olejków eterycznych zawiera w sobie kilka rodzajów, a ich właściwości są ściśle ukierunkowane. Żaden z nich nie znajduje się tam przypadkowo i jest to świetnie rozwiązanie dla osób, które nie są jeszcze na tyle doświadczone w tworzeniu prawidłowych proporcji. Zestaw olejków to również rewelacyjna alternatywa dla tych, którzy po prostu szukają gotowych produktów, bo nie mają takiego wyczucia w zapachach. Dodatkowo są to produkty, które łatwo i szybko przygotować do inhalacji czy masażu.
Pojedyncze warianty natomiast są dobre, jeżeli interesuje nas konkretnie działanie danego olejku. Można zaopatrzyć się w kilka sztuk i samodzielnie je ze sobą łączyć. Aby jednak było to skuteczne, trzeba mieć podstawową wiedzę na ten temat. W Magic Trip dostępne są zarówno mieszanki, jak i pojedyncze olejki. Niezależnie więc od tego, jakiej możliwości poszukujesz, to u nas kompleksowo uzupełnisz swoje wyposażenie gwarantujące dobry sen!
Jak jeszcze można zadbać o jakość swojego snu?
Aromaterapia, jak zdążyłeś(-aś) pewnie zauważyć, jest bardzo pomocnym narzędziem, aby poprawić wydajność odpoczynku. Niemniej korzystając z niej, warto jednocześnie zadbać o swoje zwyczaje. Jeżeli bowiem zapomnisz o tym aspekcie, to olejki na nic się zdadzą, szczególnie gdy cierpisz na rozwiniętą bezsenność. Jakich zatem zasad należy przestrzegać?
- Ogranicz czas spędzony w łóżku (to pozwoli Ci stworzyć wieczorną rutynę, którą mózg będzie kojarzyć z czasem na zasypianie). Jeżeli nie możesz zasnąć i czujesz poddenerwowanie, powinieneś je opuścić.
- Spróbuj wstawać codziennie o tej samej godzinie.
- Unikaj częstego spożywania napojów z kofeiną (np. kawa) lub teofiliną (np. herbata).
- Unikaj ekspozycji na światło przed snem, szczególnie to niebieskie. To światło emitowane jest m.in. przez ekran telefonu. Obecnie większość smartfonów ma opcję Night Shift, która całkowicie wyłącza światło o takiej fali. Jednakże korzystanie z telefonu mimo to nie jest zalecane, ponieważ naraża na innego rodzaju bodźce.
- Aby cieszyć się zdrowym i spokojnym snem, warto zrezygnować z wszelkiej aktywności fizycznej co najmniej 3 godziny przed pójściem do łóżka. Wynika to z zaburzenia naturalnej temperatury ciała, która wieczorem jest niższa niż w ciągu dnia. Należy także zadbać o temperaturę panującą w sypialni, która nie powinna przekraczać 21°C.
Mamy nadzieję, że porady dotyczące olejków, jak i samej higieny snu, były dla Ciebie pomocne i będą Ci służyć!
FAQ:
- Jak aromaterapia wpływa na odpoczynek?
Regenerujący sen to fundament, który buduje nasz każdy kolejny dzień. Aromaterapia może pomóc sprawić, aby wypoczynek faktycznie taki był. Kuracja ta działa odprężająco, przywraca spokój i może zniwelować uczucie niepokoju. Poza tym łagodzi niekiedy objawy, które stanowią przyczynę bezsenności.
- Jaki olejek eteryczny na sen jest zalecany?
Jest kilka takich olejków, a tymi polecanymi są m.in. olejek lawendowy, cedrowy, Ylang-Ylang oraz ten z drzewa herbacianego i sandałowego.
- Czy olejki eteryczne są bezpieczne?
Aromaterapia z użyciem olejków eterycznych jest w pełni bezpieczna, jednak jeżeli cierpisz na schorzenia, takie jak np. epilepsja czy alergia skórna, powinieneś skontaktować się wcześniej z lekarzem. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny zachować ostrożność.
Musisz się zalogować aby dodać komentarz