Co to jest aromaterapia? Jakie stosować olejki i jak je łączyć

Home   0 Comentarze
Co to jest aromaterapia? Jakie stosować olejki i jak je łączyć

Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia uznawana jest za jedną z metod medycyny naturalnej, a jej narzędziem są naturalne olejki eteryczne. Wykazują one wielopoziomowe działanie obejmujące zarówno podłoże fizyczne, jak i psychiczne. Celem tej techniki jest przywrócenie równowagi ciała oraz umysłu, aby mogły ze sobą ponownie współpracować. Jakie korzyści płyną z aromaterapii? Jak w domowym zaciszu wykorzystywać ją w praktyce? O tym w dzisiejszym artykule!

Na czym polega aromaterapia? Niezbędna wiedza w pigułce!

Technika ta jest gałęzią medycyny niekonwencjonalnej i polega na wprowadzeniu olejków eterycznych do organizmu poprzez drogi oddechowe lub skórne. Zasady stosowania są bardzo proste – za chwilę je omówimy. Rola aromaterapii jest istotna dla wielu osób praktykujących ją regularnie. Produkty z dodatkiem olejków eterycznych bowiem wykazują wiele dobroczynnych właściwości, dzięki czemu wspomagają walkę z konkretnymi dolegliwościami, zarówno o naturze fizycznej, jak i psychicznej – w tym drugim przypadku zapachy oddziałują na układ limbiczny, co sprawia, że łączą się z pamięcią emocjonalną.

Ekstrakty znajdujące się w tych preparatach składają się z wielu związków o wysokiej aktywności biologicznej, co skrócie oznacza, że mają wpływ na człowieka.

Aromaterapia – co to? Krótka lekcja historii

Historia aromaterapii jest wyjątkowo długa, a pierwsze zapiski na jej temat pochodzą z czasów starożytnych przed naszą erą. Wzmianki o stosowaniu i łączeniu olejków eterycznych w celach leczniczych pochodzą z terenów m.in. Chin, Egiptu, Indii oraz Persji. W tamtejszych regionach ich działanie było uważane za magiczne i nadprzyrodzone, dlatego też tylko nieliczni znali tajemnicę, jak pozyskiwać te dary oraz jak je wykorzystywać, aby przynosiły zamierzone efekty. Co ciekawe, w każdej kulturze zapachy pełniły różne funkcje. Egipcjanie używali ich właściwości do oczyszczania powietrza, pielęgnacji ciała, kąpieli oraz spożywania posiłków. Hindusi natomiast sądzili, że aromaterapia otwiera duszę oraz rozum, dlatego też olejki były obowiązkowym wyposażeniem w trakcie rytuałów czy najzwyklejszej medytacji.

Z mocy tej techniki nie omieszkali korzystać również Grecy oraz Rzymianie, którzy stosowali ją do obrzędów – a te w czasie antyku były na porządku dziennym. Wówczas ciało ludzkie było szczególnym obiektem kultu, dlatego ówcześni mieszkańcy Basenu Śródziemnomorskiego szczególną uwagę zwracali na swój zapach. Wcierali oni zatem pokaźne dawki specyfików w każdy zakamarek.

Czas jednak przenieść się do bardziej nowożytnich czasów. Jest początek XX wieku, a główny bohater tej opowieści to francuski chemik Rene-Maurice Gattefosse, znany z wyrobów perfum. Chemik ten eksperymentując w swoim laboratorium, przez przypadek poparzył sobie rękę. Na szczęście w pobliżu miał olejek lawendowy, w którym zanurzył dłoń. Domyślasz się już pewnie jaki był tego rezultat – jego rana zagoiła się w o wiele szybszym tempie, niż miałoby to miejsce w normalnych warunkach, w dodatku nie pozostawiając po sobie żadnej blizny! Badania na temat tego zjawiska opisał w książce „Aromaterapia” – w ten sposób oficjalnie powstał ten termin.

Aromaterapia – jak stosować ją w praktyce? Poznaj jej postacie!

Choć aromaterapia w wolnym tłumaczeniu z języka francuskiego oznacza „terapia zapachami”, to niech ta nazwa Cię nie zmyli. Istotą bowiem tej metodyki jest świadome wykorzystywanie aromatów, uwzględniając przy tym swoje aktualne potrzeby – przypadkowe wonie niewiele się zdadzą. Pomówmy najpierw praktykach tej metody. Przeważnie jej dobroczynne właściwości używane są zewnętrznie. Jakie najpowszechniejsze formy aromaterapii wyróżniamy?

Inhalacje

Cierpisz na częste infekcje dróg oddechowych, które utrudniają Ci sprawne oddychanie? A może borykasz się z chronicznym katarem i kaszlem, który spędza sen z powiek każdej nocy? W takim razie nebulizacje z pewnością są dedykowane dla Ciebie! W tym wariancie aromaterapia polega na wdychaniu par tych surowców pochodzenia roślinnego za pomocą specjalnego inhalatora parowego. Niemniej możesz tę czynność wykonać również nad miską z dodatkiem olejku, np. sosnowego czy eukaliptusowego.

Kąpiele

Jest koniec ciężkiego i jakże długiego dnia, a Ty właśnie wróciłeś do domu. Aby zrekompensować sobie te trudy, wchodzisz do wanny pełnej ciepłej wody, wiedząc, że to jedna z milszych rzeczy, jaką dziś zrobiłeś dla siebie. Czujesz jednak, że czegoś w niej brakuje… już wiesz! Brakuje olejku eterycznego, który pozwoli Ci się w pełni zrelaksować i uspokoić myśli. Takie kąpiele mają wiele prozdrowotnych właściwości, ponieważ nie tylko minimalizują nadreaktywność układu nerwowego, ale i wspomagają leczenie chorób układu krążenia, dermatoz, bezsenności oraz łagodzą napięcia i bóle mięśni, także te powstałe w wyniku urazu.

Co więcej, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dodać kilka kropel do naszych ulubionych kosmetyków pielęgnacyjnych oraz produktów higienicznych, z których korzystamy w trakcie mycia.

Masaże

Olejki eteryczne odżywiają ciało, natomiast ich intensywny zapach koi zmysły i uspokaja. Połączenie tych cech z porządnie wykonanym masażem jest kwintesencją relaksu. Warto pamiętać, że wydajny odpoczynek warunkuje nasze dobre funkcjonowanie w ciągu dnia czy tygodnia. Wcieranie olejków eterycznych powoduje, że składniki aktywne przedostają się przez skórę, co pomaga w uwolnieniu się od wszelakich napięć mięśniowych oraz poprawieniu krążenia krwi. Taki specyfik należy rozcieńczyć z naszym ulubionym naturalnym olejem roślinnym, na przykład kokosowym, migdałowym czy konopnym.

Kompresy

Ból jest nieodłączną częścią życia, niemniej można mu w efektywny sposób zaradzić. Tutaj z pomocą przychodzi leczenie zapachem pod postacią gorących lub zimnych kompresów, które przynoszą ulgę w dolegliwościach bólowych kręgosłupa oraz mięśni. Są one zbawienne również przy bólach menstruacyjnych, nerwobólach, migrenach, stanach zapalnych skóry oraz artretyzmie.

Aromaterapia – jakie olejki eteryczne wybrać?

Naturalne olejki eteryczne mają szereg zastosowań, a sztuką jest dobór tego odpowiedniego. Jakie z nich stosuje się w aromaterapii najczęściej i w jakim celu? Przedstawiamy kilka z nich!

Olejek różany

Ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, a ponadto wzmacnia naczynia krwionośne oraz redukuje zaczerwienienia. Jest fenomenalny dla osób, które na co dzień borykają się ze stresem, ten surowiec bowiem ma zdolność do obniżania poziomu kortyzolu, co łagodzi jego fizjologiczne objawy.

Olejek eteryczny z drzewa sandałowego

Właściwości olejku eterycznego pozyskiwanego z sandałowca przydają się w walce z napięciami mięśniowymi. Produkt ten rozluźnia mięśnie oraz naczynia krwionośne, przyczyniając się do głębokiego odprężenia. Co więcej, dzięki temu świetnie radzi sobie z problemami ze strony układu pokarmowego – wspiera usuwanie gazów oraz skutecznie zapobiega im powstawaniu. Olejek ten stosuje się w aromaterapii szczególnie przy intensywnym wysiłku umysłowym, ponieważ wspomaga koncentrację i zdolność skupienia się oraz poprawia pamięć.

Olejek z drzewa herbacianego

Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwustrojowe, dlatego też chętnie wykorzystywany jest w leczeniu różnych odmian trądziku skórnego oraz infekcji o podłożu bakteryjnym, np. przeziębienia. W aromaterapii stosuje się go w celu wsparcia kondycji organizmu oraz pielęgnacji ciała – możesz zatem dodać kilka kropli tego olejku do kąpieli bądź specyfiku dedykowanego do masażu.

Olejki cytrusowe

Ich zapachy mają szerokie grono miłośników. Nic w tym dziwnego – działanie tych naturalnych środków na układ nerwowy jest błogosławieństwem dla wszystkich osób żyjących w szybkim tempie, ponieważ przywracają równowagę wewnętrzną organizmu. Dobór odpowiedniego olejku eterycznego o cytrusowym charakterze jest dość istotny, szczególnie że jest ich wiele i każdy ma nieco inne przeznaczenie.

  • Limonkowy – ma działanie antyseptyczne, dlatego możesz z niego korzystać, kiedy chorujesz na zapalenie oskrzeli, a nawet i świnkę, ospę czy odrę. Jest on uznawany za środek homeostatyczny, ponieważ wspomaga prawidłowe krzepnięcie krwi. Olejkami eterycznymi z zawartością ekstraktu z limonki można skutecznie pobudzić procesy trawienia.
  • Cytrynowy – jest antyutleniaczem wychwytującym wolne rodniki z otoczenia. Oprócz tego łagodzi stany zapalne skóry, w tym opryszczkę. Mieszanki olejków z tym składnikiem poprawiają pamięć i koncentrację oraz mogą być wsparciem dla osób cierpiących na depresję.
  • Pomarańczowy – ma pozytywny wpływ na nastrój. Aromaterapia wykorzystuje jego woń do przeciwdziałania bezsenności oraz stanów depresyjnych. Dodatkowo jego zapach oddziałuje pozytywnie na funkcje poznawcze.

Aromaterapia – jak łączyć olejki?

Odpowiedni olejek eteryczny to podstawa! Aby jednak domowa aromaterapia była jak najbardziej skuteczna, warto łączyć ze sobą poszczególne z nich. Wówczas mieszanka ma swoją unikalną woń, a także nowe właściwości, nazywane synergią. Kiedy specyfiki wchodzą ze sobą w interakcję, oddziałują na ich użytkownika znacznie szybciej i efektywniej. Jak zatem komponować takie zestawienia, by ich nuty i korzyści terapeutyczne zadowalały? Choć jest to wiedza, którą mają prawdziwi znawcy tego rzemiosła, to z chęcią uchylimy dla Ciebie rąbka tajemnicy.

Otóż podstawową techniką mieszania olejków eterycznych jest wybieranie tych z tej samej rodziny zapachów. Wynika to z faktu, iż zawierają identyczne związki chemiczne, które są ze sobą zasadniczo zgodne. Inni natomiast preferują używać do tego swojej intuicji. Dla przykładu, specyfik z mięty pieprzowej perfekcyjnie pasuje do preparatów cytrusowych – to trochę jak przy tworzeniu lemoniady, wiadome jest bowiem, że mięta podbija smak cytryny.

Olejki eteryczne do aromaterapii – gdzie ich szukać?

Szerokie zastosowanie zamknięte w olejkach eterycznych to złożony temat, którego zrozumienie i stosowanie może przysparzać trudności niejednej osobie – zwłaszcza w tematyce opracowywania zestawień zapachowych. Jeżeli jesteś jedną z nich, możesz zaopatrzyć się w gotową mieszankę. Znajdziesz je m.in. w sklepie Magic Trip. Oferujemy zarówno pojedyncze olejki, jak i ich połączenia. Jest to znaczne ułatwienie, szczególnie jeśli zaczynasz swoją przygodę z aromaterapią. Jeśli w dziedzinie aromaterapii czujesz się jednak pewnie – Ty również z pewnością polubisz się z naszymi produktami.

Warto wiedzieć, że ta metoda nie opiera się tylko i wyłącznie na olejkach eterycznych. Do terapii zapachem wykorzystuje się też kadzidła stożkowe i patyczkowe, woski i granulki zapachowe oraz różnego rodzaju akcesoria, np. zapachową biżuterię czy lampy.

FAQ:

  • Na czym polega aromaterapia?

Aromaterapia to technika, która znana jest ludzkości od pokoleń. Pierwotnie służyła do namaszczania ciała, dziś jednak jej zakres zastosowania się znacznie poszerzył. Głównym jej narzędziem są olejki eteryczne, które wprowadza się do ciała drogą skórną lub oddechową. Regularne stosowanie aromaterapii ma szereg korzyści terapeutycznych.

  • Czy aromaterapia ma jakieś przeciwwskazania?

Aromaterapia jest dziedziną, w której korzysta się z naturalnych środków, aczkolwiek w niektórych przypadkach może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Zalecamy zatem, abyś przed pierwszym użyciem każdego olejku wykonał test uczuleniowy, który sprawdzi reakcję Twojego organizmu i potencjalne działania niepożądane.

  • W jaki sposób wprowadzić aromaterapię?

Aromaterapia może być używana pod wieloma postaciami, m.in. w formie inhalacji, kąpieli z gorącą wodą, masażu czy kompresów. Tutaj liczy się Twoja kreatywność! Pamiętaj jedynie, aby nie połykać olejków eterycznych, gdyż jest to niebezpieczne dla zdrowia.

Musisz się zalogować aby dodać komentarz

Korzystanie z naszego sklepu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności

Porównaj (0 produkty) Moja lista życzeń (0 produkty) Skontaktuj się z nami
Please login first
Please login first

Koszyk

Nie ma produktów w koszyku